Fertődi Tündérkert Óvoda és Bölcsőde óvodai feladatellátási helyeinek fejlesztése

A projekt alapvető célja, hogy megteremtsük az egészséges környezet és a hatékony nevelés infrastrukturális feltételeit

Pályázati konstrukció: TOP_PLUSZ-3.3.1-21 „Gyermeknevelést támogató humán infrastruktúra fejlesztése”

Projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-3.3.1-21-GM1-2022-00016

Projekt címe: Fertődi Tündérkert Óvoda és Bölcsőde óvodai feladatellátási helyeinek fejlesztése

Kedvezményezett neve: FERTŐD VÁROS ÖNKORMÁNYZATA

Kedvezményezett címe: 9431 Fertőd, Madách sétány 1

Konzorciumi partner: Győr-Moson-Sopron Vármegyei Önkormányzati Hivatal

Elnyert támogatás: 50 000 000 forint

Támogatás intenzitása: 100%

Finanszírozó alap: ERFA

Projekt célja és tartalma:

A projekt alapvető célja, hogy megteremtsük az egészséges környezet és a hatékony nevelés infrastrukturális feltételeit, és ezzel biztosítva legyen a gyermekek számára a minőségi szolgáltatásokhoz való – kirekesztés nélküli – hozzáférés továbbá az esélyegyenlőség elvét szem előtt tartva csökkentsük a hozzáférhetőség területi különbségeit.

Jelen projekt az óvodai ellátás infrastrukturális feltételeinek minőségi javítását célozza, hozzájárulva az alapvető célokhoz.

A fejlesztés helyi szükségleteken alapul, -óvodáink több,mint 80%-os kihasználtsággal működnek- fontos, hogy színvonalasan működő óvodában, a mai kor követelményeinek megfelelő körülmények között nevelődjenek a kisgyermekek, hiszen ez a további fejlődésüket nagy mértékben meghatározza.

A fejlesztést alapvetően indokolja, hogy bár a projekt keretében az óvodai férőhelyek bővítése nem tervezett, azaz a projekt kizárólag a meglévő óvodai férőhely kapacitások minőségi fejlesztésére irányul annak érdekében, hogy az óvoda minden tekintetben meg tudjon felelni a hatályos előírásoknak.

A Fertődi Tündérkert Óvoda és Bölcsőde egy székhely és egy telephelyintézménnyel működik, 5 óvodai csoportban maximális 125 fős kapacitással. A településen lévő óvodák szükségességét alátámasztja, hogy a kapacitáskihasználtság 85% feletti. Fertőd és vonzáskörzetének lakossága évről-évre növekszik, amely a határ közelségének és az osztrák munkavállalási lehetőségeknek köszönhető. A növekvő lakosságszám hozza magával a kapcsolódó szolgáltatások –jelen esetben a gyermekjóléti és köznevelési szolgáltatások- kapacitásnövelésének és minőségi fejlődésének elvárását is.

Ez indokolja, hogy a már elhasználódott belső tér és az elavult és sokszor már javíthatatlan eszközök cserére szorulnak. Az intézményekben a belső felújításoknak köszönhetően a szolgáltatások infrastrukturális feltételei javulnak, az eszközbeszerzésnek köszönhetően pedig modern, a szabványoknak megfelelő fejlesztő eszközök, és bútorok állnak rendelkezésre, és így az eszközök beszerzése hozzájárul az óvodai nevelésbe kerülő gyermekek színvonalas és hatékony óvodai neveléséhez.

A projekt hozzájárul a Győr-Moson-Sopron Megyei Területfejlesztési Stratégiai Program alábbi beavatkozásának megvalósulásához:

2. prioritás Versenyképes munkaerő (tudás,képzés,oktatás) 2.1. Köznevelési és a kisgyermekek napközbeni ellátásával összefüggő alap-infrastruktúra fejlesztése intézkedés: a 4. csoportszoba létesítésével férőhelybővítés történik a jelenlegi óvodán, a projekt ezáltal hozzájárul az „Elavult óvodai infrastruktúra fejlesztése, indokolt esetben új férőhely kialakítása” intézkedéshez.

Emellett a tervezett fejlesztés illeszkedik a Győr-Moson-Sopron Megyei Területfejlesztési Stratégiai Program 2.1.4. területi célokban megfogalmazott céljaihoz: Az Alpokalja-Fertő-táj fejlesztési térségben elhelyezkedő Fertőrákos tematikus és stratégiai célok közül a 4. Stratégiai cél Élhető települések (magas színvonalú infrastruktúra és közszolgáltatások) részhez járul hozzá, hiszen a férőhelybővítéssel a fenntartható és magas színvonalú megyei infrastruktúra és közszolgáltatások kialakítása és fejlesztése a cél, ezáltal élhető és szerethető infrastruktúra megvalósítása a földrajzi, természeti, környezeti értékek megtartásával.

A projekt fejlesztésének célcsoportjai: a fertődi és a környékbeli óvodáskorú gyermekek és szüleik, valamint az óvodai dolgozók és családjaik.

Közreműködő szervezet: Magyar Államkincstár Győr-Moson-Sopron Vármegyei Igazgatósága

Projekt zárása: 2024.december 31.